fallback

Внесоха в парламента проекта за промени в Конституцията

Документът е подписан от 132 народни представители от ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и БДЦ

19:35 | 26.05.15 г. 2

Промените в Конституцията вече са внесени в деловодството на парламента. Те са публикувани на сайта на Народното събрание.

Проектът за изменение и допълнение на Конституцията е подписан от 132 народни представители от ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и БДЦ. Сред вносителите са председателят на Народното събрание Цецка Цачева, председателите на парламентарните групи на ГЕРБ и ПФ Цветан Цветанов и Валери Симеонов, както и съпредседателите на РБ – Радан Кънев и Найден Зеленогорски, и на БДЦ – Красимира Ковачка.

В проекта е записано, че ВСС се състои от съдийска и прокурорска колегия. Предвижда се съдийската колегия да има 13 членове – председателите на ВКС и ВАС, шестима членове, избрани от общото събрание на съдиите и петима, избрани от Народното събрание.

Прокурорската колегия да има 12 членове, предвижда проектът. Те са главният прокурор, четирима, избрани от общото събрание на прокурорите, един, избран от общото събрание на следователите, и шестима, избрани от Народното събрание.

Пленумът на ВСС се състои от всички негови членове, е записано в проекта. Сред правомощията на пленума е да приема проектобюджет на съдебната власт и да го внася в парламента, да взема решение за прекратяване на мандата на изборен член, да прави предложение до президента за назначаване и освобождаване на председателите на ВКС и на ВАС и на главния прокурор.

Заседанията на пленума на ВСС се председателстват от министъра на правосъдието, който обаче не взема участие в гласуването.

Предлага се отмяната на текста, според който решенията на ВСС за назначаване, повишаване, понижаване, преместване и освобождаване от длъжност на съдии, прокурори и следователи се приемат с тайно гласуване. Предвижда се намаляване от пет на четири години на мандата на  изборните членове на Висшия съдебен съвет.

Предлага се Висшият адвокатски съвет да може да сезира КС с искане за установяване на противоконституционност на закон, с който се засяга статута на свободната ,независима и самоуправляваща се адвокатура или се нарушават права и свободи на гражданите.

Още новини от страната може да намерите в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:20 | 14.09.22 г.
fallback